Twój portal finansowy - wszystkie banki w jednym miejscu, wszystkie usługi, analizujemy / porównywarka kredytów

» RAPORTY, FELIETONY, FAQ

Tu jesteś: START » RAPORTY, FELIETONY, FAQ » BIURO W DOMU. sAME ZALETY?
Przejdź do: FINANSE DLA FIRMY

Biuro w domu. Same zalety?

Coraz więcej ludzi decyduje się zakładać własną firmę w domu. Niektórzy ludzie cenią sobie przede wszystkim niezależność i własny biznes daje im właśnie to poczucie. Ale jak prowadzić biuro w domu?

Istotnym argumentem przemawiającym za tym, dlaczego wielu ludzi decyduje się przekształcić domowe zacisze w biznesowe lokum jest fakt, że nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów za wynajmowanie biura. Warto jednak, by takie osoby zaaranżowały na potrzeby domowego biura jakiś oddzielny pokój - unikną w ten sposób przekształcenia całego domu w biuro.

Prowadzenie firmy w domu to duże oszczędności- nie trzeba wynajmować biura ani do niego dojeżdżać - mówi Łukasz Lis, właściciel sklepu internetowego z kosmetykami naturalnymi, który prowadzi w domu.

Praca zawodowa w domu daje większą elastyczność czasową. Nie trzeba zrywać się z samego rana, żeby dojechać do biura odległego od naszego miejsca zamieszkania. W ten sposób oszczędza się i czas i pieniądze, które w przeciwnej sytuacji przeznaczone by były na dojazd do pracy czy to samochodem czy komunikacją miejską.

Jest jeszcze jeden plus firmy w domu - możliwość częstszego przebywania z rodziną. Ten aspekt szczególnie ceni sobie Łukasz Lis.

Mam małego synka. W sytuacji, gdy pracuję w domu, to bardzo korzystne dla nas wszystkich, że możemy spędzać ze sobą więcej czasu - mówi Lis.

Mimo tego, powinniśmy ustalić jakieś zasady i wraz z domownikami ich przestrzegać. Chodzi o to, żeby rozgraniczyć te dwie sfery życia. Tu również warto pomyśleć o drugim telefonie, żeby oddzielić rozmowy prywatne od służbowych. Unikniemy w ten sposób krępujących sytuacji, gdy np. telefon od klienta odbierze nasze dziecko.

Warto jednak zauważyć, że większa swoboda nie powinna zwalniać nas z dyscypliny. Jeśli chcemy, aby firma sprawnie funkcjonowała i przynosiła zyski, powinniśmy zachowywać się tak, jakbyśmy pracowali w prawdziwym biurze. Bo jeśli będziemy spać do południa i poświęcać się domowym obowiązkom bardziej niż zawodowym, to firma w domu nie ma sensu. Z praktycznego punktu widzenia, korzystne jest wyznaczenie sobie godzin pracy - wystarczy zanotować je w kalendarzu. Dzięki temu uniknie się pracowania od rana do wieczora. To może być również pomocne w zachowaniu profesjonalizmu. Bowiem przestrzeganie takiego schematu pozwoli zachować równowagę między czasem pracy - który spędzamy w domu, a czasem wolnym od pracy. Zaplanujmy sobie zarówno obowiązki domowe jak i zawodowe tak, żeby ze sobą nie kolidowały.

Pozostaje jeszcze kluczowa kwestia - zarobki. Skoro już jesteśmy swoim szefem, to znaczy, że pensja też zależy od nas, a raczej od tego, jaka jest nasza wydajność zawodowa.

Jeśli chodzi o aspekty prawne prowadzenia firmy w domu - taka praca podlega takim samym przepisom prawnym, jak praca w innym biurze. Żeby firma działała legalnie, trzeba ją zgłosić w odpowiednim urzędzie i zarejestrować. Lokalizacja nie ma tu najmniejszego znaczenie.

źródło: www.menstream.pl, pap life

Nasi partnerzy