Ubezpieczenia komunikacyjne samochodu. Twój portal finansowy - wszystkie banki w jednym miejscu, wszystkie usługi, analizujemy / porównywarka kredytów

» OSZCZĘDNOŚCI » KONTA OSOBISTE

Tu jesteś: START » UBEZPIECZENIA NA ŻYCIE » PORADNIK
Przejdź do: PORADNIK MAŁEJ EKONOMIII

Co to jest UBEZPIECZENIE SAMOCHODU?

UBEZPIECZENIE SAMOCHODU to nieunikniony wydatek w portfelu każdego kierowcy. Zakres ochrony samochodu określony jest prawem i dlatego kupno ubezpieczenia na swój samochód jest obowiązkowe. Nie oznacza to jednak, że u każdego ubezpieczyciela polisa kosztuje tyle samo.

Jakie są rodzaje UBEZPIECZENIA SAMOCHODU?

Podstawą ochrony auta jest obowiązkowe ubezpieczenie OC, na wypadek spowodowania wypadku czy kolizji drogowej. To właśnie taką polisę musi posiadać każdy właściciel auta, kupując ją najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Taka ochrona daje kierowcy pewność, że jeśli z jego winy dojdzie do stłuczki, to nie będzie on musiał pokrywać szkód z własne kieszeni, ale zrobi to za niego firma, w której kupił polisę.

Innym rodzajem UBEZPIECZENIA SAMOCHODU jest autocasco (AC). Ten rodzaj ochrony nie jest obowiązkowy, jednak zwłaszcza właściciele aut o wysokim standardzie lub po prostu nowych, powinni rozważyć zakup dodatkowej polisy. AC chroni przede wszystkim na wypadek kradzieży samochodu, bo w takim przypadku ubezpieczyciel pokrywa wartość szkody. Ten rodzaj ubezpieczenia przydaje się również wtedy, gdy nasze auto ulegnie dewastacji lub zniszczeniu np. w wyniku zderzenia ze znakiem drogowym, drzewem czy innymi elementami pobocza. I nawet jeśli wina leży po naszej stronie, to i tak straty zostaną pokryte z polisy AC. Dlatego to ubezpieczenie jest droższe niż obowiązkowe OC.

Wśród rodzajów UBEZPIECZENIA SAMOCHODU znajduje się tzw. ubezpieczenie pomocowe, czyli assistance. Jest to ochrona, która przydaje się zwłaszcza w przypadku awarii samochodu. W ramach assistance kierowca może liczyć na holowanie samochodu do warsztatu lub nawet naprawę usterki na miejscu awarii! W zakres ochrony ubezpieczenia pomocowego wchodzi również wsparcie w przypadku nieco bardziej egzotycznych przygód, np. zatrzaśnięcia kluczyków w aucie, zmiana opon na zimowe lub założenie łańcuchów na koła. Ten rodzaj polisy, podobnie jak AC, nie jest obowiązkowy.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Skoro podstawowym UBEZPIECZENIEM SAMOCHODU jest polisa OC, to dobrze jest wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas zakupu. Bardzo ważna jest cena oraz zakres ochrony.

Okazuje się, że pomimo tego, że posiadanie ubezpieczenia OC jest ustawowym obowiązkiem kierowców, to koszt ochrony nie w każdej firmie jest taki sam. Rozpiętość cenowa może wynosić nawet kilkaset złotych dla tego samego kierowcy! Właściciel pojazdu powinien wiedzieć, że kryteria, na podstawie których ubezpieczyciel określa wysokość składki, są w każdej firmie podobne, ale każda z nich do różnych kryteriów przywiązuje większą wagę. Np. towarzystwo X taniej ubezpieczy Toyotę, a firma Y ma większe zaufanie do niemieckich Volkswagenów.

Aby UBEZPIECZENIE SAMOCHODU OC było tańsze:
- należy sprawdzić ceny we wszystkich firmach – nie trzeba tego robić chodząc od agenta do agenta, bo można skorzystać z ofert multiagencji ubezpieczeniowych, które zrobią to za nas,
- ceny ubezpieczenia zależą od marki, daty produkcji, przebiegu czy pojemności auta,
- mniej płacą kierowcy, którzy nie powodują kolizji,
- taniej jest kupować UBEZPIECZENIA SAMOCHODU w pakietach, np. OC + AC,
- mniej za polisę OC płacą przedstawiciele niektórych zawodów, np. nauczyciele, rolnicy, zawodowi kierowcy oraz pracownicy służb mundurowych i banków spółdzielczych.

Kierowca powinien też pamiętać, żeby oprócz ceny sprawdzić zakres ubezpieczenia OC. Teoretycznie jest ono takie samo, ale czasem ubezpieczyciele dodają do niego parę rzeczy gratis, np. assistance lub zieloną kartę. Skoro takie bonusy mogą być w cenie, to warto z tego skorzystać.

Nasi partnerzy