Konta kredytowe - poradnik. Twój portal finansowy - wszystkie banki w jednym miejscu, wszystkie usługi, analizujemy / porównywarka kredytów

» OSZCZĘDNOŚCI » KONTA WALUTOWE » PORADNIK

Tu jesteś: START » OSZCZĘDNOŚCI » KONTA WALUTOWE » PORADNIK
Przejdź do: PORADNIK MAŁEJ EKONOMIII

Co to jest KONTO WALUTOWE?

Do czego służą KONTA WALUTOWE?

Właściciele KONT WALUTOWYCH mają możliwość przechowywania i korzystania ze swoich pieniędzy, złożonych a rachunku w walucie innej niż złoty. W Polsce są to najczęściej konta, na których można lokować środku w dolarach, euro, frankach szwajcarskich oraz brytyjskich funtach. Pozostałe zasady działania KONTA WALUTOWEGO nie odbiegają zbytnio od zwykłego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.

Po co zakładać KONTO WALUTOWE?

Posiadanie takiego rodzaju konta nie musi oznaczać, że wynagrodzenie otrzymuje się w walucie innego kraju. Oczywiście może się tak zdarzyć i wówczas KONTO WALUTOWE okazuje się niezbędne, ale równie częste są sytuacje, gdy taki rachunek potrzebny jest po prostu podczas dłuższego pobytu zagranicą, np. na wakacjach, w delegacji lub podczas wymiany studenckiej. Posiadanie KONTA WALUTOWEGO może być poza tym przydatne, jeśli spłacamy kredyt w obcej walucie, obecny kurs danej waluty nas nie satysfakcjonuje i chcemy poczekać na wymianę bo bardziej korzystnych stawkach lub często kupujemy w zagranicznych sklepach internetowych.

Na to zwróć uwagę, gdy wybierasz konto?

KONTO WALUTOWE służy w zasadzie do tego samego, co konto osobiste w złotówkach, więc i elementy, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze oferty, są podobne. Banki wychodzą z założenia, że niezależnie od waluty, właściciel rachunku będzie przede wszystkim wpłacać i wypłacać pieniądze, korzystać z karty płatniczej w bankomatach i sklepach, a także dokonywać przelewów (również przez internet) oraz ewentualnie założy lokatę walutową.

Przeważnie KONTA WALUTOWE są prowadzone bezpłatnie, choć może się zdarzyć, że opłaty za prowadzenie konta nie ma np. pod warunkiem miesięcznych wpływów o wartości 1,5 zł. Jednocześnie rachunki w obcych walutach są nieoprocentowane.

Dodatkowe opłaty na pewno mogą się pojawić przy kosztach przelewów za granicę oraz przelewów wpływających na konto, a także przy prowizjach podczas wypłat z zagranicznych bankomatów. Nieraz odpłatne jest wydanie karty płatniczej, trzeba zadeklarować minimalny wkład na rachunek lub bank wymaga, aby wraz z kontem walutowym założyć również rachunek w złotych. Jeśli jednak chcemy, aby zgromadzone na koncie pieniądze przynosiły zysk, to na pewno warto zainteresować się walutowymi lokatami i kontami oszczędnościowymi.

Nasi partnerzy