Czym są konta osobiste? - poradnik definicja informacje opinie zasady, konta bankowe, konta internetowe

» OSZCZĘDNOŚCI » KONTA OSOBISTE » PORADNIK

Tu jesteś: START » OSZCZĘDNOŚCI » KONTA OSOBISTE » PORADNIK
Przejdź do: PORADNIK MAŁEJ EKONOMIII

Co to jest KONTO OSOBISTE?

KONTA OSOBISTE są to imienne rachunki bankowe, zakładane przez osoby fizyczne, na potrzeby obsługi klientów indywidualnych. Bardzo często KONTO OSOBISTE nazywane jest (zwłaszcza przez banki) rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym (w skrócie ROR) ROR może być zarówno rachunkiem indywidualnym, jak i wspólnym (np. dla współmałżonków lub przyjaciół wspólnie rozliczających się).

KONTO OSOBISTE, z założenia służy do lokowania, czyli otrzymywania należności (zazwyczaj na ROR wpływają: wynagrodzenie, renta, emerytura, lub dochody z innych źródeł z wyjątkiem wpływów z działalności gospodarczej, jak również przelewy prywatne) i regulowania zobowiązań (np.: czynsz, opłaty za prąd, gaz, media, raty kredytów, prywatne przelewy).

Jak wybrać dobre KONTO OSOBISTE ?

Należy oczywiście najpierw przeanalizować własne potrzeby. Może się okazać, że niektóre z funkcjonalności konta, nawet bardzo reklamowane przez bank oferujący swój rachunek nie będą nam w ogóle potrzebne lub będą miały dla nas marginalne znaczenie. Warto też pamiętać, że nie zawsze bank, przedstawiający najszerszą ofertę usług związanych z KONTEM OSOBISTYM będzie dla nas najkorzystniejszym wyborem.

Na co więc zwrócić szczególną uwagę ?

Na pewno dobre KONTO OSOBISTE powinno charakteryzować się:
- jak najlepszą funkcjonalnością (nikt nie lubi tracić czasu bez sensu)
- wysokim oprocentowaniem lokat (zwłaszcza, jeśli saldo na koncie ma być w miarę wysokie)
- dostępnością i niskim oprocentowaniem debetu
- możliwością i jak najlepszymi warunkami założenia lokaty ze środków na koncie
- jak najniższymi kosztami obsługi (to ważne, kiedy wykonujemy wiele transakcji)
- dostępnością dużej ilości bankomatów
- dostępnością wpłatomatów
- szeroką ofertą kart płatniczych
- możliwością obsługi przez internet, WAP, SMS, telefon, IVR, ew. oddział banku (warto pamiętać, że jest wiele kont internetowych, których obsługa odbywa się wyłącznie metodami zdalnego dostępu i banki takie nie posiadają w ogóle sieci placówek)
- dostępnością przez 24h
- zapewnieniem jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa
- dodatkowymi funkcjonalnościami (np. możliwość do ładowania telefonu na kartę, możliwość płacenia bezpośrednio w sklepach internetowych, rabaty przy zakupach w niektórych sklepach, itp.)

W zależności od naszych potrzeb, uszeregujemy powyższe atrybuty według własnej hierarchii i na tej podstawie wybierzemy KONTO OSOBISTE, które najbardziej nam odpowiada.

Wiele banków, chcąc ułatwić nam wybór dostosowuje odpowiednio swoje produkty, oferując nam RORy sprofilowane pod kontem potencjalnych grup użytkowników, np.:
- konta dla studentów – zazwyczaj charakteryzują się niskimi kosztami obsługi, jednak i poziom debetu jest z reguły na niższym poziomie. Banki chętnie oferują tu karty płatnicze. Czasami wymagają stałych, comiesięcznych wpłat, jedna są to niewielkie sumy.
- konta dla młodzieży – przeznaczone dla młodych ludzi, od 13-go roku życia. Często banki oferują te rachunki jako subkonta do rachunku rodziców. Przy zakładaniu konta dla młodzieży (zarówno subkonta, jak i konta osobnego) wymagana jest obecność osoby dorosłej – rodzica lub opiekuna. Do takich RORów banki nie oferują możliwości korzystania z debetu.
- konta VIP – czyli rachunki dla zarabiających powyżej przeciętnej. Tu banki zazwyczaj wymagają regularnych comiesięcznych wpłat znacznych kwot lub utrzymywania średniego salda na dość wysokim poziomie. W zamian oferują szereg przywilejów, jak: bezpłatne ubezpieczenia, prestiżowe karty płatnicze, obsługa poza kolejnością w oddziale banku lub opieka indywidualnego doradcy. Zazwyczaj właściciele kont VIP musi zapłacić więcej za prowadzenie konta, jednak wszelkie usługi ma darmowe, a oprocentowanie środków na wyższym niż inni poziomie

Nasi partnerzy